Meditația Zilei

Publicatla 3 June 2026

Miercuri, 3 iunie 2026

Ss. Carol Lwanga şi însoțitorii

2Timotei 1, 7: “Căci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frică, ci Duhul tăriei, al iubirii şi al chibzuinţei.”

Discernământul ignațian ne învață un lucru esențial: în inima omului nu vorbește o singură voce. Există mișcări diferite, gânduri, impulsuri, iar unele vin de la Duhul lui Dumnezeu, altele ne tulbură și ne dezbină. A învăța să le deosebim înseamnă a învăța să trăim în adevăr.

Vocea Duhului Sfânt nu strigă, nu forțează, nu sperie, ci aduce lumină, dar mai ales aduce pace. Chiar și atunci când ne cheamă la o decizie dificilă, după ce alegem binele în conformitate cu planul lui Dumnezeu, rămâne în suflet o liniște adâncă, o stabilitate care nu depinde de circumstanțe. Aceasta este semnătura lui Dumnezeu: tărie fără violență, iubire fără confuzie, chibzuință fără frică.

În schimb, duhul rău tulbură. El poate imita binele la început, dar lasă în urmă neliniște, grabă, îndoială, frică sau gol interior. Ne împinge să decidem repede, fără pace, sau ne paralizează prin nesiguranță.

De aceea, privirea nu o orientăm doar spre ce alegem, ci, mai ales, spre ce rămâne în noi după alegere. Dacă după o decizie sufletul se odihnește, dacă apare o pace liniștită și o deschidere spre iubire, atunci Duhul lui Dumnezeu a lucrat, iar decizia este cea bună. Dacă însă rămâne agitație, tensiune sau întuneric, trebuie să ne oprim și să reascultăm.

Dumnezeu nu conduce prin frică. El conduce prin pace. Iar cel care învață să recunoască această pace, învață să meargă sigur, chiar și prin incertitudine, “căci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frică”.

Ce duh de frică mă stăpânește în luarea deciziilor proprii?

Rugăciune

Doamne, tu despici marea să pot trece prin ape și îneci orice frică. Ajută-mă să pot privi la inima Ta atunci când iau decizii importante și condu-mă pe calea pe care Tu mi-ai pregătit-o,

care vieţuieşti și domneşti în vecii vecilor.

Exprimaţi-vă opinia