Meditația Zilei

Publicatla 7 May 2026

Joi, 7 mai 2026

Ss. Roza Venerini, călug.; Ghizela, regină; Anton Pecerski, pustnic

„În acel timp, Isus le-a spus discipolilor săi: “Aşa cum Tatăl m-a iubit pe mine, aşa v-am iubit şi eu pe voi. Rămâneţi în iubirea mea! Dacă păziţi poruncile mele, rămâneţi în iubirea mea aşa cum eu am păzit poruncile Tatălui meu şi rămân în iubirea lui. V-am spus acestea pentru ca bucuria mea să fie în voi şi bucuria voastră să fie deplină”. (In 15, 9-11)

Isus, vița cea adevărată, aduce rodul care dăruie bucurie tuturor: trăiește deplin iubirea lui Dumnezeu pentru om și iubirea omului pentru Dumnezeu.

Iubindu-l pe El și rămânând în El, aducem același rod: devenim ca El, participăm la viața sa și la plinătatea bucuriei sale.

Iubirea Tatălui pentru Fiul său, Isus – o iubire unică, totală, este aceeași iubire pe care Tatăl o are pentru fiecare dintre noi.

Acest lucru noi trebuie să cerem să îl cunoaștem. Iar odată ce cunoaștem această iubire, rămânem în această iubire.

Aceasta este adevărata noastră casă. Iar noi rămânem în această casă dacă, la rândul nostru, iubim. Dacă îl iubesc pe fratele meu, dacă o iubesc pe sora mea, atunci sunt în casa Tatălui.

Astfel, iubindu-i pe frații și surorile noastre, devenim ca Fiul lui Dumnezeu, care îi iubește pe frații și surorile sale cu iubirea Tatălui.

Rugăciune:

Doamne Isuse, ajută-ne să cunoaștem iubirea ta și să rămânem în ea!

Vezi mai puţin

Exprimaţi-vă opinia