Meditația Zilei

Publicatla 14 December 2023

Joi, 14 decembrie 2023

Sf. Ioan al Crucii, pr. înv. **

Matei 11,11-15: ”În acel timp, Isus a început să vorbească mulțimii: << Adevăr vă spun, nu s-a ridicat dintre cei născuți din femeie, unul mai mare decât Ioan Botezătorul. Însă cel mai mic din împărăția cerurilor este mai mare decât el. Din zilele lui Ioan Botezătorul și până acum, împărăția cerurilor este asaltată cu violență și cei violenți o iau prin forță. Căci toți Profeții și Legea au profețit până la Ioan și dacă vreți să admiteți, el este Ilie care trebuie să vină.

Cine are urechi, să asculte ! >>”

Misiunea lui Ioan Botezătorul nu era aceea de a chema oamenii la sine, de a se pune în centrul atenției, de a se prezenta ca salvator. El cheamă la convertire, la schimbarea direcției inimii – de la atenția către sine, la atenția către Isus, ce urmează să vină. Însă cel care urmează să vină, nu poate veni oricum. Unui rege care se prezintă supușilor i se pregătește intrarea, cu muzică, aclamații, covor roșu. Isus însă, este un altfel de rege, care nu are nevoie de covorul roșu, ci de o inimă deschisă. Egoismul este cel care închide inimile prin atitudinea centrată pe ”Eu”; în schimb umilința este atitudinea deschizătoare de inimi, este recunoașterea faptului că am nevoie de un altul, de Însuși Dumnezeu transcendent naturii mele umane și care totuși se coboară prin Fiul său ca om, fiind dispus să-și reverse harul în inima mea, așa cum cerul cerne primul strat de zăpadă.

Îmi voi deschide astăzi inima Regelui care vrea să vină în vizită? Îmi voi pregăti inima cu umilința de care El are nevoie pentru a-și revărsa harul asupra mea? Sunt eu un pământ care se recunoaște pe sine uscat și însetat după primii fulgi de nea? Cât de mare îmi va fi uimirea când va ninge peste emoțiile mele grele, înnegrite de tristețe și acestea se vor albi de o bucurie nouă, de un entuziasm curat, de o nouă direcție, spre El?

Rugăciune:

Învață-mă calea Ta

Învață-mă modul Tău de a privi oamenii:

așa cum l-ai privit pe Petru după renegarea sa

așa cum ai pătruns inima tânărului bogat

și inimile discipolilor Tăi.

Aș vrea să te întâlnesc așa cum ești cu adevărat,

de vreme ce imaginea Ta îi schimbă pe aceia

cu care intri în contact.

Îți amintești prima întâlnire cu Ioan Botezătorul ?

îți amintești sentimentul de inadecvare al Centurionului?

și uimirea celor care au văzut miracole

și alte minuni?

Cum ți-ai impresionat discipolii?

sau gloata din Grădina Măslinilor?

sau pe Pilat și pe soția sa?

sau pe Centurionul de la picioarele Crucii?

Aș vrea să ascult și să fiu impresionat

de modul Tău de a vorbi

să ascult, de exemplu, discursul tău

în sinagoga din Capernaum

sau predica de pe munte, unde cei care te-au ascultat

au simțit că ”înveți ca cineva cu autoritate”.

(Pedro Arrupe SJ)

Ar putea fi o imagine cu drum şi text care spune „Va pregăti calea înaintea ta”

Exprimaţi-vă opinia