Comuniunea între preoţi, pastoraţia vocaţională, direcţia catehezei, adaptarea pastoraţiei, valorizarea patrimoniului şi importanţa asociaţiilor au fost temele abordate în cadrul primul curs de formare permanentă din anul acesta desfăşurat la Centrul “Gaudium et Spes” de la Traian, în perioada 9-11 mai 2023.

Una dintre preocupările constante ale Bisericii este formarea permanenta a clerului. Slujirea preoţească are nevoie să fie reînflăcărată şi, pentru ca ea să fie cât mai eficientă, este necesară o reînnoire continuă a stilului pastoral, pentru ca mesajul prezentat să fie viu şi actual, capabil să înflăcăreze inimile în urmarea lui Cristos. Acestea sunt motivele pentru care în Dieceza de Iaşi se vor desfăşura, în anul în curs, opt sesiuni de cursuri de formare pentru preoţi, cu teme grupate în două module. Primul modul se referă la resursele care pot susţine şi îmbogăţi viaţa preoţilor şi a credincioşilor, iar al doilea modul vizează răspândirea mesajului evanghelic în contextul actual.

Prima sesiune a cursului de formarea s-a deschis marţi, 9 mai, cu celebrarea Sfintei Liturghii şi recitarea rugăciunii Vesperelor. A doua zi, sesiunea de lucru a fost deschisă de pr. Marius Taloş SJ, pornind de la tema “Comuniunea între preoţi într-o perioadă de mari transformări”. Dialogul a continuat în jurul temei “Pastoraţia vocaţională în condiţiile comunităţilor de astăzi”, prezentată de pr. Alexandru Percu şi de sr. Lucia Vârgă. “Cateheza încotro? Metode de prezentare a catehezei” a fost al treilea subiect de reflecţie al zilei în coordonarea pr. Irimia-Romică Pal OFMConv, însoţit de doamna Maria Andrici şi sr. Rafaela Puşcaşu.

“Adaptarea pastoraţiei astăzi: Schimbarea de mentalitate la lumina Evangheliei” a deschis lucrările zilei de joi, 10 mai, discuţiile fiind ghidate de pr. Lucian Păuleţ şi prof. univ. dr. Alois Gherguţ. Pr. Eugen Răchiteanu şi pr. Egidiu Condac au oferit elemente referitoare la “Valorizarea patrimoniului. Arhivare documente. Transparenţa administrativă şi financiară”. Domnii Eduard Dobre şi Corneliu Bulai, reprezentanţi ai Familiei Kolping, au evidenţiat “Importanţa asociaţiilor pentru reînnoirea vieţii comunitare în parohie”.

La finalul cursului, pr. Iosif Dămătăr, directorul Oficiului pentru Cler, a mulţumit participanţilor şi gazdelor şi şi-a exprimat recunoştinţa faţă de toate persoanele care au prezentat temele de formare.

Sesiunile de lucru au fost completate de discuţii în plen şi de munca în grupuri mici. Reflecţiile şi împărtăşirile au fost însoţite de celebrarea Sfintei Liturghii, de rugăciunea în comun şi de momentele de fraternitate.

Pr. Felix Roca

Exprimaţi-vă opinia