Erdélyi (Jakubek) István (Reghin, 26 decembrie 1885 – Gheorgheni, 11 ianuarie 1973) călugăr iezuit. În iulie 1925 a intrat în noviciatul sătmărean al Societății. Între 1932 și 1934 a fost rectorul seminarului episcopal de la Iași, între 3 noiembrie 1933 și 12 septembrie 1934 de aici a administrat provincia iezuită română ca vice-provincial. Între 1936 și 1940 a fost Superiorul centrului. În 1941 a ajuns la Budapesta. Din 1945 a devenit superior la Cluj. În 1950 a fost deportat la Gherla de la Episcopia din Satu Mare. În 1957 a primit ca domiciliu forțat Satu Mare, apoi s-a mutat în localitatea sa natală, în Reghin. A lucrat în spitalul din Gheorgheni. A fost înmormântat la Reghin.

Exprimaţi-vă opinia