Cisar, Alexandru Theodor (București, 21 octombrie 1880 – București, 7 ianuarie 1954), arhiepiscop de București. S-a născut la București, tatăl său a fost de origine cehă, mama de origine germană, șvabă. A studiat la Academia de Teologie din București, în Propaganda Fide la Roma, unde în 1903 a fost sfințit preot. A devenit secretar al arhiepiscopului și prefect al Seminarului la București, apoi director școlar la Craiova. Între 1920 și 1924 a fost episcop la Iași, la data de 26 mai 1924 a primit cetățenia română (anterior fiind cetățean cehoslovac), instalarea lui în funcția de arhiepiscop de București a avut loc în martie 1925. În septembrie 1948 statul român l-a pensionat. A fost administrator apostolic la București cu aprobarea Sfântului Scaun între 29 iunie 1949 și 21 mai 1950, apoi între 1 august 1953 și 7 ianuarie 1954. În perioada 1950-1953 a fost supravegheat la domiciliul său forțat de la mănăstirea franciscană din Orăștie, jud. Hunedoara.

Exprimaţi-vă opinia